קנטק

קנביס וסוכרת: מדוע קנביס יכול לסייע?

שיתוף
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

הוכן ע"י ד"ר ורדית קלמרו, PharmD

טיפול יעיל בסוכרת מחייב התייחסות הוליסטית לטיפול בסוכרת, גורמיה והשלכותיה. מחקרים מדגימים כי שילוב של קנביס באופן מושכל בטיפול יכול לסייע בהפחתת חרדה, שיכוך כאבים ופעילות אנטי-דלקתית, שיכולים לסייע באיזון הסוכר לטווח הארוך. האם הדברים הללו מעידים כי אפשר לתת קנביס לטיפול בסוכרת? איך לשלב קנביס באופן נכון כדי לשפר את איכות החיים, לחזק את יעילות הטיפול ולהביא להקלה למתמודדים עם סוכרת? הכל בכתבה 

סוכרת היא מחלה מטבולית ששכיחותה באוכלוסייה הולכת וגדלה וכוללת רבים שאינם מאובחנים וסובלים מסוכרת או מצב טרום-סוכרתי, כלומר גבולי לסוכרת. ההערכה היא שכ- 10% מהאוכלוסייה חיים עם סוכרת, כאשר קרוב ל-600 אלף אנשים מאובחנים בסוכרת ומספר דומה אינם מאובחנים או במצב טרום סוכרת [1]. סוכרת מאופיינת ברמת סוכר בדם הגבוהה מטווחי הנורמה. כך נפגעת היכולת של העברת הגלוקוז מהדם ותהליך פירוק הסוכרים, תופעה זו מתבטאת לרוב ביצירת שכבת שומן בטני, בעיקר בסוכרת המוגדרת כסוכרת סוג 2. עודף הסוכר נגרם באופן כללי משני גורמים: חוסר בייצור אינסולין על ידי הלבלב או תנגודת של הגוף לאינסולין. אורח החיים היושבני בחברה המערבית הוכח כקשור לעליה בשכיחות הסוכרת.  

הדרך היעילה ביותר לטיפול בסוכרת ושיפור איכות החיים לצד הסוכרת עוברת בניהול טיפול הוליסטי. טיפול תרופתי בלבד אינו פתרון קסם. כדי להביא לשיפור מהותי נדרש בנוסף לתרופות גם שינוי באורחות החיים, שמתבטא בין היתר בתזונה נכונה ומאוזנת, הכוללת למשל אכילה מבוקרת והחלפת פחמימות פשוטות במורכבות, פעילות ספורטיבית קבועה, הורדת מרכיב הלחץ בחיים [2]. פה בדיוק נכנסות סגולות שונות של הקנביס שיכולות לסייע, אם בהורדת הסטרס, איזון רמת הסוכר, חיזוק אפקט נוגד דלקת, חיזוק מערכת החיסון, הפחתת תחושת הרעב, הורדת לחץ דם – כולן איכויות שיכולות לתרום לטיפול טוב יותר בסוכרת [3]. 

המחקר על השימוש בקנביס והשפעתו על סוכרת עדיין נמצא בחיתוליו. לכן זה לא יפתיע שרופאים, בעיקר רופאי משפחה, אינם מודעים להשפעה של קנביס בטיפול בסוכרת, משני הסוגים, וגם במצב "טרום סוכרתי". כרגע אין התוויה של משרד הבריאות למתן רישיון לשימוש בקנביס בשל התמודדות עם סוכרת, אולם התמודדות עם כאב נוירופתי כתוצאה מסוכרת בהחלט כן וניתן אחרי 12 חודשים של טיפול במרפאת כאב, אחרי ניסיון במספר טיפולים תרופתיים ובהמלצת רופא כאב, תחת מגבלות משרד הבריאות [4].    

איך קנביס משפיע על הסוכר? הכימיה

למרות המנצ'יז הידועים לשמצה, תתפלאו לגלות ששכיחות סוכרת בקרב משתמשי קנביס לאורך זמן היא דווקא נמוכה ביחס לאוכלוסייה הכללית. במחקר שנערך בארה"ב בקרב 10,896 משתתפים גילו שאצל משתמשי קנביס כבדים ובינוניים איזון הסוכר שלהם נמצא בטווחי הנורמה, רמות האינסולין נמוכות ורמות גבוהות יותר של כולסטרול טוב (HDL) ולרוב הם יהיו בעלי מבנה גוף רזה ו-BMI נמוך [5]. זה לא אומר ששימוש ארוך טווח בקנביס מונע סוכרת, אבל זה מעיד על סגולות הקנביס שבהחלט יכולות לסייע בין היתר בשל האפקט האנטי דלקתי, איזון הסוכר בדם ויכולתו המוכחת בהורדת סטרס.

הקנבואידים, ובמיוחד CBD, THC ו-THCV, ידועים כזרזים של פעילות מטבולית ומסייעים לוויסות שומנים ובפירוק הסוכר בדם [6]. מחקרים אחרים בתחום חוקרים היום את המנגנון של השפעת קנבואידים על שיפור פעילות תאי בטא בלבלב, האחראיים על הפרשת האינסולין. גם להורדת הסטרס תפקיד חשוב, אפילו בשיפור מדדי לחץ הדם מה שיכול גם למנוע סיכונים וסיבוכים נוספים הקשורים לסוכרת. לקנבואיד THCV יש השפעה על דיכוי התיאבון, זה יעיל גם למנצ'יז של אחרי השימוש, אבל גם בסיוע לאימוץ אורח חיים בריא. כאמור, חשוב להבין עד כמה שינוי באורח החיים, יחד עם השימוש בקנביס ובתרופות, אכן משפר את איכות החיים, שאף יכול להתבטא בצמצום הטיפול התרופתי.   

מהי סוכרת סוג 1 וכיצד קנביס יכול להשפיע?

סוכרת סוג 1, המכונה גם סוכרת נעורים, נגרמת מהעדר אינסולין בגוף כתוצאה מהרס תאי בטא בלבלב שאחראים על הפרשת האינסולין בגוף ולכן היא בלתי הפיכה. הפגיעה בלבלב עלולה להתרחש מגורמים שונים, כמו זיהוי מוטעה של מערכת החיסון (אוטואימוני), תורשה ועוד, אבל התוצאה זהה – הגוף לא מייצר אינסולין. סוכרת זו לרוב מתעוררת בילדות, אך היא אינה פוסחת על מבוגרים ולפי הנתונים של משרד הבריאות לפחות 25% מהמקרים המאובחנים של סוכרת סוג 1 הם מבוגרים. הטיפול בסוכרת זו ממוקד במתן אינסולין, איזון וניטור אדוקים יותר של ערכי הסוכר עם מדידות תכופות של סוכר בדם, הקפדה יתרה על תזונה מאוזנת בדגש על הימנעות ממאכלים בעלי אינדקס גליקמי גבוה וכן גם פעילות ספורטיבית קבועה.

איזון הסוכר בקרב מטופלים עם סוכרת סוג 1 הוא קריטי, והחשש העיקרי הוא מהיפוגליקמיה, ירידה משמעותית בערכי הסוכר בדם. דווקא כאן, השימוש בקנביס חברתי נקשר בקרב מטופלים עם סוכרת סוג 1 כבעל תוצאות שליליות. 

מחקר עדכני קנדי, שתוצאותיו פורסמו ב-2020, בדק פרסומים הנוגעים לשימוש חברתי בקנביס בקרב מטופלים עם סוכרת סוג 1, ומצא שהשימוש בקנביס יכול דווקא להשפיע לרעה על יכולת ניהול מחלת הסוכרת סוג 1 [7]. מטופלים עם סוכרת סוג 1 בני 17-25 שנים הציגו ערכי סוכר גבוהים יותר וכן ערכי HbA1C גבוהים יותר. יתרה מכך, נמצא קשר לתופעה מסכנת חיים של קטואצידוזיס סוכרתי (Diabetic Ketoacidosis) של פי 2 סיכון לעומת מטופלים שלא צרכו קנביס בכלל [8]. ההסברים להשפעות השליליות בקנביס חברתי על מטופלים עם סוכרת סוג 1 קשורים לכך שהמטופלים פחות מודדים סוכר, פחות נענים לטיפול תרופתי ופחות מקפידים על תזונה דלת פחמימות פשוטות [7].

מטופלים עם סוכרת סוג 1 צריכים להיות מודעים לסיכונים שבשימוש קנביס חברתי. חשוב כי יבינו את ההשלכות של שימוש בקנביס על בריאותם – האם אכן עוזר להם לנהל את מחלת הסוכרת טוב יותר או דווקא מפריע? 

מהי סוכרת סוג 2 וכיצד קנביס יכול להשפיע?

סוכרת סוג 2 מכונה גם סוכרת מבוגרים משום שלרוב היא פורצת אחרי גיל 40, למרות שהיא עלולה להתפרץ בכל גיל. בסוכרת זו הגוף מייצר אינסולין, אבל האינסולין לא מתפקד כראוי בשל תנגודת גבוהה של הרקמות להשפעתו. ישנם גורמי סיכון שונים ללקות בסוכרת סוג 2 והיא לרוב קשורה לתסמונת המכונה התסמונת המטבולית שהתסמינים שלה כוללים השמנה של מרכז הגוף בעיקר שומן עודף באזור הבטן, רמת שומנים גבוהה בדם, יתר לחץ דם ולעיתים מחלות כלי דם ולב או נטייה לקרישיות. הטיפול בסוכרת זו הוא בדרך כלל באימוץ אורח חיים בריא, שכולל תזונה נכונה ומאוזנת ופעילות ספורטיבית קבועה ולרוב גם טיפול תרופתי אנטי סוכרתי ולעיתים אף טיפול באינסולין. חשוב להבין שבסוכרת סוג 2 בהחלט ניתן לשפר מהותית את המדדים ולהביא לשיפור באיכות החיים בקיום אורח חיים בריא. ניתן לזהות מצב של טרום-סוכרת ולפעול עוד לפני התבטאות מחלת הסוכרת ופגיעה באיברים.

למולקולות השונות של קנביס ייתכנו יתרונות ותועלות שונים על מחלת סוכרת סוג 2: 

 • איזון ערכי סוכר, הפחתת תנגודת לאינסולין [9]. 
 • מחקר של מספר אוניברסיטאות באנגליה שהתפרסם ב-2016 מביא תוצאות מעודדות על השפעת הקנבואיד THCV על שיפור תאי הביטא, הם התאים המייצרים אינסולין בלבלב בנוסף לפעילותו באיזון הסוכר בדם שם מסייע לו הקנבואיד CBD.
 • השפעה על סיבוכי מחלת הסוכרת. 
  • הפחתת לחץ דם [10] – מחקר ישראלי עדכני שמדגים הורדה בערכי לחץ דם בקרב מבוגרים בני 60 ומעלה, בפרק זמן של 3 חודשים של טיפול. 
  • ירידה במשקל – השימוש בקנאביס גם משפיע לטובה על תוצאות של ירידה במשקל. עדויות לכך מגיעות גם עבור תכשירי CBD, אך גם תכשירים המכילים את המולקולה THCV. בשנת 2006 שווקה תרופה באירופה בשם Rimonabant, מולקולה בודדת שפעלה כקנביס סינטטי וחסמה רצפטורים CB1 לדיכוי תיאבון [6]. התרופה הדגימה הצלחה בירידה במשקל ושיפור ערכי המוגלובין מסוכרר (HbA1C). בסופו של דבר, היא ירדה מהשוק כבר ב- 2008 בגלל עליה בתופעות של בחילות, ותופעות פסיכיאטריות משמעותיות שכללו דיכאון ועליה במחשבות אובדניות. 
  • ל-CBD גם אפקט נוגד דלקת והורדה של עקה חמצונית אשר חשובים לטיפול בסוכרת ובהשלכותיה, למשל במקרים של נוירופתיה. 

מהו מצב טרום סוכרת וכיצד קנביס יכול להשפיע?

טרום-סוכרת הוא מצב שנחשב מקדים לסוכרת סוג 2. במצב טרום-סוכרתי לרוב לא יהיה ביטוי של תסמינים קליניים זהו מצב שמאובחן באמצעות בדיקות דם ובא לידי ביטוי ברמות סוכר גבוהות וגבוליות שעדיין לא מוגדרות בגבול סוכרתי, גם במצב של צום וגם אחרי אוכל. אם ערכי הסוכר התקינים אחרי צום נעים בין 70 מ"ג ל-100 מ"ג/דצ"ל, אצל אדם במצב טרום-סוכרתי הם ינועו בין 100 ל-125 מ"ג/דצ"ל. הסיכוי לחלות בסוכרת סוג 2 אצל המאובחנים כטרום-סוכרתיים גבוהה בשיעורים ניכרים מאשר הסיכוי בכלל האוכלוסייה ועוד יותר עם העלייה בגיל. באופן טבעי ככל שמדדי הסוכר עולים ומתקרבים לרמות המוגדרות כסוכרתיות, הסיכון לפתח סוכרת סוג 2 עולה. 

הדרך המקובלת לטיפול במצב טרום-סוכרת היא באמצעות שינוי אורח החיים ואימוץ הרגלים בריאים: תזונה מאוזנת, פעילות ספורטיבית, הימנעות מגורמי סיכון כמו עישון ואלכוהול, שמירה על משקל גוף תקין. כל אלה הן בגדר פעולות מניעתיות שיכולות להביא לשינוי משמעותי והורדת ערכי הסוכר בדם. כאשר לא מושג איזון גליקמי, תישקל האפשרות להוסיף טיפול תרופתי, בד"כ מתחילים בתרופה מטפורמין. כאן השימוש בקנביס יכול לסייע במניעת ההידרדרות לסוכרת ובניסיון לשפר ערכים בדם. הוא אמנם לא תרופת קסם, אך בשילוב נכון של אימוץ אורח חיים בריא והורדת סטרס, השימוש בקנביס יכול בהחלט לזרז שיפור מדדים ואפילו להוביל לשינויים מהותיים. ברור כי עדיין נדרש מחקר קליני מסודר כדי להוכיח טענה זו: באיזו אוכלוסיה טרום סוכרת קנביס יכול להשפיע, כמה זמן טיפול נדרש, ובאיזה תכשיר וצורת מתן מדוברים.

נוירופתיה סוכרתית והשפעתו המחקרית הממתנת והמיטיבה של הקנביס 

נוירופתיה סוכרתית, בלועזית DIabetic Neuropathy, היא פגיעה בעצבים ההיקפיים (פריפריים) בשל סיבוך, יחסית שכיח, של סוכרת (10-50% מהאוכלוסיה בעבודות שונות) [11-13] . מערכת העצבים ההיקפית היא מכלול הרשתות העצביות היוצאות מחוט השדרה וגזע המוח אל החלקים הרחוקים בגוף. הסובלים מנוירופתיה סוכרתית מתארים כאב, נימול ועקצוצים בעיקר בידיים וברגליים, תחושה של "שריפה" או צריבה מתמדת, לעיתים מתבטאת בשעות הערב או הלילה, לעיתים קיים קושי אמיתי ללכת, חולשת שרירים וחוסר יציבות שמובילה לנפילות תכופות. התסמינים המתוארים יכולים בהחלט להפריע לתפקוד היומיומי. למעשה מדובר בארבעה מעגלי פגיעה: פגיעה בחישה שגורמת לאבדן תחושה, ולעיתים רגישות יותר, במיוחד במקרים של כאב, מגע וחם; פגיעה אוטונומית שמתבטאת בשיבוש תפקוד מערכות פנימיות כמו לחץ הדם, מערכת העיכול, הפרעות בתפקוד מיני ועוד; פגיעה מוטורית שגורמת להפרעה בתנועתיות, חולשת שרירים וירידה בקואורדינציה ומאפיינת בעיקר חולי סוכרת מבוגרים. 

המתמודדים עם סוכרת עלולים לפתח נוירופתיה, במיוחד כאשר רמות הסוכר אינן מאוזנות והיא יכולה להתפתח עוד בשלב הטרום-סוכרתי. איזון הסוכר קשור קשר הדוק להופעת נוירופתיה ועוד יותר כאשר חוסר האיזון נמשך לאור טווחי זמן ארוכים של שנים. 

הגורמים התורמים להפרעה משתנים במטופלים שונים, אך העיקריים שבהם כוללים: ערכי סוכר מאוד גבוהים בדם יחד עם ערכי אינסולין נמוכים, תנגודת לאינסולין (תגובה לא מספקת של הגוף לאינסולין), ערכים גבוהים של שומנים בדם, פגיעה בכלי דם, דלקות ומחלות מערכת העצבים ואורח חיים לא בריא. טיפול בנוירופתיה מתמקד, כאמור, באיזון הסוכר וגם בטיפול בתסמינים הקליניים בתרופות משככות כאב ותרופות נוגדות דיכאון.

קנביס ידוע כמרגיע ומפחית סטרס (תחושת דחק) ויש לזה השפעה על תחושת הכאב. בימים אלה נערך בבית החולים שיבא מחקר על השפעת הקנביס על מטופלים סוכרתיים באיזון הכאב ואיזון הסוכר שבוודאי ישפוך עוד אור על הנושא [2].

ל-CBD איכויות נוגדות דלקת ולכן יכול לסייע במאבק בדלקת ובכך להפחית את שכיחות הופעת התסמינים אך השפעתו על כאב נוירופתי היא נמוכה יותר. לעומת CBD,  שימוש בקנביס רפואי המכיל THC בריכוז גבוה מוריד את עצמת הכאב, משפר את כמות ואיכות השינה ואף מקל על תסמינים של חרדה ודיכאון [13]. בעבודה זו נבדקה השפעת עישון קנביס בריכוז של 9.4% במנה אחת המכילה 25 מ"ג, 3 פעמים ביום, ולמשך 5  ימים רצופים. השימוש הנ"ל בקרב אנשים מבוגרים בגיל חציוני של45 שנים, הוביל להורדה של עוצמת הכאב, שיפור במידת ההירדמות ושיפור גם באיכות השינה. תופעות הלוואי הנפוצות בשימוש בקנביס במחקר זה שנצפו היו: כאבי ראש, יובש בעיניים, תחושת שריפה באזורים של כאב נוירופתי, סחרחורת, תחושת הירדמות ושיעול. לא נמצאה השפעה לרעה על מצב הרוח ועל איכות החיים. היות שכל אדם מגיב אחרת בתחילת הטיפול ובהתאם לתכשיר שנוטל יש לערוך מעקב כדי להגיע לאיזון מתאים. מהמידע שעולה ממחקרים בתחום הקנביס והשפעתו על חולי סוכרת עם נוירופתיה עולות עדויות כי שימוש בקנביס רפואי מסייע גם במקרים בהם התרופות המקובלות לשיכוך כאבים לא סייעו למטופלים. 

תרופות לסוכרת וקנביס – מה חשוב למטופלים עם סוכרת לדעת?

האם אפשר לשלב קנביס עם התרופות שלי לסוכרת?

באופן כללי אפשר לשלב תרופות לטיפול בסוכרת עם מוצרי קנביס אך יש להבין כי לקנביס יכולה להיות השפעה של הורדת ערכי הסוכר בזרם הדם או השפעה על התיאבון שתוביל לאכילת יתר. ישנן השפעות בין תרופתיות פוטנציאליות בין תרופות לסוכרת לבין קנביס ולכן חשובה ההדרכה והליווי עם אנשי המקצוע המכירים את התחום. יש חשיבות לאימוץ אורח חיים בריא, שימוש מיטבי ונכון בקנביס וכמובן להתאמה נכונה של סוג הקנביס לאדם ולמצב.

חשוב לנו להדגיש כי אנשים שאינם מתחום מקצועות הרפואה, שאינם מיומנים בטיפול במחלות שונות ולא קיבלו הכשרה בטיפול רפואי או תרופתי, אינם מוכשרים לייעץ לגבי השפעות בין תרופתיות ומצבי מחלת הסוכרת, איזון המחלה והשפעות לטווח הקצר והארוך.  

אנו מציעים לכם להתייעץ עם הצוות שלנו הכולל רוקחת קלינית, אחות מוסמכת, נטורופתית ומגוון יועצים בעלי ניסיון המומחים לטיפול בתחום.

האם אפשר לשלב קנביס עם מטפורמין?

ניתן לשלב שימוש בקנביס רפואי עם מטפורמין. באם מטופל מקבל מטפורמין וקיבל רשיון חדש לקנביס רפואי, חשוב לקבל הדרכה וליווי מאיש מקצוע שינחה כיצד יש להתחיל ולעקוב אחר הצלחת הטיפול או תופעות הלוואי. תיתכן ירידה בסוכר בשילוב הטיפול, או השפעה על מערכת העיכול: יותר בחילות, יותר גזים או שלשול. החשש במקרה הזה הוא ירידה מהירה בסוכר ולכן מומלץ לאכול משהו קטן לפני השימוש בקנביס כדי למנוע מראש מצב כזה. הצוות המייעץ שלנו ישמח לעמוד לשירותכם. 

האם אפשר לשלב קנביס עם אינסולין?

ניתן לשלב שימוש בקנביס רפואי עם אינסולין. במקרים של מתן אינסולין חשוב עוד יותר להקפיד על אכילה נכונה ובריאה לפני התחלת הטיפול, באמצע הטיפול ולאחריו. החשש העיקרי הוא מירידה דרמטית של רמת הסוכר בדם, עד לרמת היפוגליקמיה, שזה מצב מסכן חיים. משום כך חשוב מאוד גם לאכול משהו קטן לפני השימוש (כמו: רבע תפוח, תמר, עוגית) וגם להתאים את סוג הקנביס כדי למנוע מצבים של ירידה משמעותית ומסוכנת של רמות הסוכר בדם. ניטור ערכים ורישום המזון וערכי הסוכר הם מצילי חיים בהקשר זה. חשוב מאוד להתייעץ עם הצוות הרפואי ולתכנן נכון את השימוש בקנביס. 

לסיכום – טיפים להתנהלות נכונה הקשורה לקנביס ומטופלים עם סוכרת או טרום סוכרת:

 • הדרכה והכנה: להגיע להדרכה לפני השימוש הראשון כדי להבין כיצד להשתמש נכון בקנביס ולמנוע טעויות בשימוש. צריך לזכור שדרושה הבנה לתהליך, מחויבות לשינוי כללי באורח החיים ושימוש נכון בקנביס כדי להגיע לתוצאות חיוביות ואפקטיביות. אתם ואנחנו מעוניינים להצליח בטיפול ולא להיכשל בו, ולשם כך יש להקשיב להנחיות ולהתייעץ בכל מצב של חוסר בהירות.
 • למנוע ירידת סוכר אפשרית או את המנצ'יז שאחרי: אכילה של משהו קטן, כמו רבע תפוח, תמר, עוגית, לפני השימוש, לרוב תמנע מצב מסוכן של ירידת סוכר וגם את הרצון למנצ'יז אחרי השימוש. הרגעת הרעב המתעורר לפני תמנע פיתוי לצרוך פחמימות ריקות, שתביא בסופו של דבר ליותר נזק מתועלת. 
 • אם מרגישים רעב אחרי צריכת הקנביס: יש להמתין לפחות 20 דקות אחרי נטילת הקנביס ואז לאכול. הארוחה הזו, רצוי שתהיה ארוחה מאוזנת המכילה גם חלבון ושומן יחד עם פחמימות מורכבות. 
 • מחויבות לשינוי באורח החיים: כדי לשמור על איזון ואף לשפר מדדים, טיפול תרופתי, גם בתוספת שימוש בקנביס, אינו מספיק. יש צורך אמתי לבצע שינוי באורח החיים. להכנסת פעילות גופנית לתוך היומיום (לפחות 3 פעמים בשבוע, 30-45 ד'), אכילה מאוזנת ובריאה, הורדת הלחץ. לשינה מספקת יש יכולת לייצר מהפך אמתי ובריא בחיים, בשילוב כאמור עם טיפול תרופתי אם יש צורך ובשימוש מושכל בקנביס.
 • מעקב חודשי: כדי לדעת אם השימוש בקנביס משפיע עליכם לטובה חשוב לתת לטיפול הזדמנות, אך גם לשמור על מעקב, למרות הקושי. הדרך לבחון את האפקטיביות היא באמצעות בדיקות סוכר לפני ואחרי השימוש (שעה וחצי אחרי העישון, שעתיים אחרי שמן), מעקב זה ישמש כאינדיקציה לרופא המטפל. לאחר תקופה ומעקב אחר רישום הסוכר עם השימוש בקנביס, אם הגעתם לאיזון, מומלץ לפנות לרופא המטפל ולתת לו את כל הפרטים כדי לבחון איזון מחדש של התרופות. מומלץ לעשות שתי מדידות ביום (פעם בצום ופעם לאחר האוכל), בכל פעם למדוד בשעות אחרות לאורך היום, לפחות שבוע לפני התחלת השימוש בקנביס ולהמשיך עוד כחודש לתוך השימוש. הנתונים הללו יעזרו לנו ויעזרו לכם לאזן טוב יותר את מחלת הסוכרת ולסייע טוב יותר לקנביס לשפר את איכות חייכם.
 • יצירת מעגל תמיכה: ההתמודדות עם סוכרת ועוד יותר השינוי הבלתי נמנע באורחות החיים נעשה יותר אפשרי עם מערך תמיכה – אם בעזרת קבוצות תמיכה שנפגשות בפועל, ואף קהילות תמיכה וירטואליות, חברים, אנשי מקצוע וכמובן צוות המומחים שלנו במרכז עץ הדעת ובית המרקחת שעומד לרשותכם.

מקורות:

 1. Balicer R, Tamir O et al. Cost assessment of diabetes in Israel and the understanding of consequences for prevention measures and for development of new funding mechanisms for prevention. The Gertner Institute for Epidemiology and Health Policy Research. Dec 2018
 2. Dr. Itay Goor Aryeh; Dr. Hili Giladi; Student: Gabriela Sara Freixo-Lima. The influence of medicinal cannabis on glycemic profile, additional laboratory findings, health care resources, and the use of drugs in patient with type II. Sheba 2.1.2018
 3. Penner EA, Buettner H, MittlemanMA. The impact of marijuana use on glucose, insulin, and insulin resistance among US adults. The American journal of medicine. 2013 Jul 1;126(7):583-9.
 4. Licenses for Cannabis Use. Israel Medical Cannabis Agency. Ministry of Health. Information booklet and medical guide IMC-GCP sub-circular to the Israeli Ministry of Health Director Hebrew only 2019. https://www.health.gov.il/hozer/mmk154_2019.pdf
 5. Rajavashisth T B et al. Decreased prevalence of diabetes in marijuana users: cross-sectional data from the National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) III. BMJ Open 2012
 6. Abioye A. et al. Δ9-Tetrahydrocannabivarin (THCV): a commentary on potential therapeutic benefit for the management of obesity and diabetes. Journal of Cannabis Research 2:6 2020. 
 7. Kinney G L et al. Cannabis Use Is Associated With Increased Risk for Diabetic Ketoacidosis in Adults With Type 1 Diabetes: Findings From the T1D Exchange Clinic Registry. Diabetes Care 2020;43:247–249
 8. Porr C J et al. The effects of recreational cannabis use on glycemic outcomes and self-management behaviours in people with type 1 and type 2 diabetes: a rapid review. Systematic Reviews (2020) 9:187
 9. Jadoon K A. et al. Efficacy and Safety of Cannabidiol and Tetrahydrocannabivarin on Glycemic and Lipid Parameters in Patients With Type 2 Diabetes: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled, Parallel Group Pilot Study. Diabetes Care Volume 39, October 2016
 10. R. Abuhasira et al. Cannabis is associated with blood pressure reduction in older adults – A 24-hours ambulatory blood pressure monitoring study. Eur J Int Med 86 (2021) 79-85.Comelli F. et al. Taming THC: Beneficial Effects of a Cannabis sativa Extract Treatment on Diabetes-induced Neuropathy and Oxidative Stress. PHYTOTHERAPY RESEARCH. 23: : 1678-16842009
 11. Lee G. et al. Medical Cannabis for Neuropathic Pain. Current Pain and Headache Reports (2018) 22: 8.
 12. Wallace MS, et al. Efficacy of inhaled cannabis on painful diabetic neuropathy. The Journal of Pain. 2015 Jul 1;16(7):616-27.
 13. Ware Mark A., Wang Tongtong, Shapiro Stan, Robinson Ann , Ducruet Thierry, Huynh Thao, Gamsa Ann, Bennett Gary J. and Collet Jean-Paul. Smoked cannabis for chronic neuropathic pain: a randomized controlled trial. Canadian Medical Association Journal 5.10.2010

מאמרים נוספים

קנביס והטיפול באוטיזם

הוכן ע"י ד"ר ורדית קלמרו, PharmD וקרן הבר מחקרים מוכיחים שלקנביס השפעה מיטיבה על מצבים שונים הקשורים באוטיזם. נראה שלא ירחק היום שהטיפול בקנאביס רפואי,

המשך קריאה